Rutubet ve Küf Düşmanı Cihazlar Nelerdir?               

Küf ve Kötü Kokulara Son                                                                                                     

Rutubet Nedir, Neden Olur?                                                                                                                                 

Evinizde ve bodrum katında birçok alanda, nemden ötürü küf ve rutubet meydana gelmektedir. Nem özellikle havadaki su yoğunluğundan oluşur. Rutubet ise havadaki su buharlarının kapalı mekanlarda; ev, işyerinde duvar veya kirişlere tutunarak küflenmeye yol açar ve rutubet oluşur. Kötü bir görünümün yanında, ağır bir kokuda eşlik eder. Sağlığımıza çok zarar veren bakterilerin oluşumunda, rutubete kesin çözüm bulunmalıdır. Rutubetli ortamların en büyük sorunu havasız kalan kapalı mekandır. Nem ve rutubete mağruz kalan ortamı sürekli olarak havalandırmak bir nebze çözüm olabilir fakat çok etkin değildir. Rutubetin nedeni en başta, ev veya kapalı alanların kuzey cephede olması, iç alan ile dış alan arasındaki ısı farklılıkları, bina dışı yalıtımın yetersiz olması gibi temel nedenlerden ötürü rutubet ve ardından zararlı bakteriler üremeye başlar. Öncelikle düşünmeniz gereken etkin çözüm küf gideren cihazlar kullanmanızdır.

Rutubet ve Küf Nasıl Önlenir?                                                                                                                              

Rutubetin önlenmesi için balli başlı yöntemler şu şekildedir;

  • Evde çamaşır kurutmak nemi arttıran bir durum oluşturur. Bu yüzden kapalı ortamlarda çamaşır kurutmayınız.
  • Dış mekanın yalıtımını iyi yaptırırsanız, ısı farkları yüzünden rutubet ve küflenmeyi engelleyebilirsiniz.
  • Bol bol havalandırılan mekanda biraz olsun nem değeri azalır.

 

  • Rutubet ve nemden ötürü duvarlarda boya dökülmeleri görülmektedir. Öncelikle bu bölgelerde bakteri oluşumunu engellemeye çalışın ve bölgeyi kazıyın. Duvara monte ile 1.5 cm kadar strafor yapıştırarak duvar harcı ile yapıştırın. Ardından duvarı sıva ile kaplayın. Sıva kuruduktan sonra astar işlemine geçebilirsiniz. Kurutulan astardan sonra iki kat boya ile boyayın kid aha iyi verim alın. Bu yine bir yalıtım malzemesi görevini üstlenecektir.
  • Rutubet ve küf gideren cihazlar Bu cihazlar etkin bir şekilde nemi içine hapseder ve sürekli ve düzenli olarak ortamın nem durumunu ayarlar. Çeşitli model ve cihazlar ile rutubet ve küfün düşmanı ve son derece etkili koruma sağlarken, size kökten çözüme ulaştırır.

Rutubet ve Küf Düşmanı Cihazlar

Kıymetli aileniz ve antika değerinde eşyalarınızı korumak için bu cihazlardan size uygun olanı seçmelisiniz. Cihaz seçiminizde etken nem alan, hava partükülleri içinde rutubeti içine hapseden üniteleri tercih etmelisiniz. Oda yada ofis metrekaresine göre cihazların etkinliği de değişmektedir. Duvar dipleri, oluklar, pencere kenarları, banyo fayansları dahil rutubetten ötürü küfün yayılacağı gibi sağlık açısından da tehlikeli hastalıklara davet eder. Küf giderici cihazlar; ev içi için, sanayi ortamı için ayrı katagorilerde kullanım olanağı sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Rutubet Neden Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir