Rutubet Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Duvarlarda Oluşan Rutubet Nasıl Önlenir?

Rutubet Neden Olur?

Gün içinde yapılan birçok eylem neticesinde istenmeyen bu durumla karşılaşılabilir. Bulaşık yıkamak, kış aylarında evlerin içinde çamaşır kurutmak, çamaşır yıkamak, yemek yapmak, bitki beslemek, duş almak ve yaşamsal bir ihtiyaç olan solunum rutubetin basit nedenlerindendir. Bunların yanı sıra en tahammül edilemez olanı ise; yalıtımı ve izolasyonu tam olmayan evlerde oluşan kokulu ve görüntüsü korkunç olan küflü rutubet şeklidir. Binaların eskimiş boru hatlarında paslanma durumunda bina tesisatında sorun meydana gelir ve duvarların içinden su sızması – duvarların nemlenmesi kaçınılmazdır, yalıtımı yapılmamış binalar neticesinde evlerin içinde olan ısı farkı rutubete neden olmaktadır. Su buharı rutubete neden olan en temel bileşkedir. Evlerde oluşan tüm ısı farkları örneğin; herhangi bir odanın daha fazla ısıtılıp diğer odaların soğuk olması evde su buharı oluşturacak ve rutubete neden olacaktır.

Evlerin ya da iş yerlerinin duvarlarında oluşan rutubeti önlemek için yapılabilecek en basit çözüm havalandırma işlemidir. Bu işlem neticesinde ortamda var olan nem dışarı atılır. Eğer ki rutubet bulunan odalarda pencere yoksa kesinlikle havalandırma takılmalıdır. Kış aylarında evlerin içlerinde kurutulan çamaşırlar rutubetin en iyi dostudur ve fazla miktarda su buharına neden olur. Evlerin içinde çamaşır kurutmayarak rutubete karşı bir başka önlem almış olursunuz. En kesin korunma yolları ise yukarıda da önemi belirtildiği gibi; izolasyon ve yalıtımdır.

Duvarlarda Rutubet Sonucu Oluşan Küf Nasıl Temizlenir?

Temizliğe başlamadan önce rutubete neden olan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Daha sonrasında ise;

  • Temiz ve kuru bir bezle tamamen temizlendiğine emin olana kadar silin.
  • Rutubet olan bölge iyice silindikten sonra bir zımpara yardımıyla kazınır.
  • Küften tam anlamıyla kurtulmak için duvarda meydana gelen mantar sporlarını öldürmek gerekir; bunun için tüm yüzeylerde kullanılabilen bir çamaşır suyu yardımıyla yüzey iyice temizlenir.
  • Çamaşır suyu yüzeyde 10 dakika kadar bekletilir.
  • Daha sonra yüzey temiz ve ıslak bir bez ile temizlenir.
  • Çamaşır suyu ile temizlenen bölge son olarak kuru ve temiz bir bezle tekrardan silinir.

Bir önceki yazımız olan Rutubet ve Küf Düşmanı Cihazlar Nelerdir?                başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir