Rutubet Nasıl Temizlenir?

Evdeki Rutubeti Önleme Yöntemleri?

Rutubet Nedir?

Rutubet, su buharının duvar, mobilya, giyim gibi günlük hayatımızın içinde yer alan materyallere yerleşmesi, yapışması sonucu , leke ve nem hissiyle ortaya çıkan durumdur. İnsan sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler yaratmaktadır.

Nasıl Oluşur?

Rutubetin oluşma sebebi en çok yapının yalıtımının doğru ve yeterli şekilde yapılmamasından kaynaklanır. Bunun dışında çamaşır asılan odanın yeterince havalandırılmaması, yemek yapılan alanın havalandırmasının olmaması, duş yapılan alanda havalandırma olmaması gibi durumlarda da ortaya çıkar.

Rutubet Nasıl Önlenir?

Alınabilecek en geçerli ve kalıcı yöntem bina yalıtımıdır. İzolasyon yapılarak sorun ortadan kaldırabilir. Daha kolay ve pratik olan yöntemler ise iç cephe izolasyonu yapmak, PVC kullanılan evlerde mutlaka evin her gün havalandırılmasını, nemin dışarıya atılmasını sağlamaktır.

· Yemek yapılan ve duş alınan alanlarda menfez kullanılması ve sıkça temizlenerek havalandırılmasının sağlanmasıdır.

· Nemi alan cihazlar da uygulanabilecek yöntemler arasındadır.

· Nemi önleyen iç cephe boyası (antiküf boya) ve sıvası kullanmak pekçok kişi tarafından kullanılmakta ve olumlu sonuç alındığı gözlemlenmektedir.

· Ev içinde çokça bitki yetiştirmek yerine, evin daha çok hava alan bölümlerini kullanmak (balkon, teras v.b) nem oluşmasını önleyecektir.

· Isıtma sisteminizi kontrol etmek, her odaya eşit sıcaklık dağılmasını sağlamak da önemlidir.

Ancak, bu tedbir ve uygulamaların hiç biri dış cephe yalıtımı kadar etkili olmayacaktır.

Duvarda oluşan rutubeti temizlemek için mutlaka kuru bez kullanılmalı, çamaşır suyuyla temizlenmelidir. Duvardaki lekeler için silme işlemi sonrası zımpara yapılmalı ve tekrar çamaşır suyuyla silinmelidir.

Kıyafetlerinizdeki nemi gidermek için ise küf lekesinin olduğu alana limon sıkıp, her zamanki programda yıkamak iyi sonuç verecektir.

Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir

Sirke kullanarak evdeki kokuyu giderebilirsiniz. Rutubetli alan duvarda ise küflü bölgelerin üzerine sirke dökerek rutubetin dağılması sağlanır ve küf tamamen dağıldıktan sonra ev uzun süre havalandılırsa koku büyük oranda gidecektir. Eğer küf oluşumu dolap içi gibi bir bölgedeyse, dolap tamamen boşalttıktan sonra geniş bir kaptaki sirkeyi dolabın içine yerleştirip kapağını 1 gün süreyle kapalı tutarsanız, küf kokusu yok olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Rutubet Gidermede Ev Yalıtımının Önemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir