Rutubet Kokusunu Gidermek İçin Gerkeli Malzemeler

Evde Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir ?

Güneş almayan ve yeterince havalanmayan çoğu zamanda duvarların su alması ile gerçekleşen evlerdeki rutubet kokusu oldukça can sıkıcıdır. Sağlıksız bir ortamın oluşmasına yol açan rutubet yaydığı kötü koku nedeni ile oldukça rahatsızlık vericidir. Günümüzde teknoloji ile birlikte rutubetin önüne geçilmesi ve duvarların su almasının önlenmesi ile rutubet oluşumunun önlenmesi büyük ölçüde sağlanıyor. Evin konumu ve binanın genel yapısından kaynaklanan rutubet oluşumlarının dışında ev içinde kullanılan dolapların duvara sıfır konumlandırılması mutfak gibi yerlerin buharlaşmadan dolayı nem yapması evlerde sıkıntı yaratan rutubetli ortamı oluşturan nedenlerin başında gelir. Nem içeren alanlarda bitki beslemek nem dengesini artıracağında buna dikkat etmeniz gerekir öte yandan rutubet kokan alanları bolca havalandırmanız ve kokuyu giderecek kimyasallar kullanmanız her zaman işe yarar.

Rutubet Kokusu Nedir Nasıl Yok Edilir ?

Binaların konumları gereği güneş görmemelerinden ve zamanla bina duvarlarının su alması ile yaşanan rutubet zaman zaman evlerin içlerinde de eşyaların konumu nedeniyle yaşanır. Özellikle duvara sıfır duran dolap arkalarında oluşan nemlenme nedeniyle meydana gelen rutubet, dolap içlerinin ve bu dolaptaki eşyaların kullanılamayacak şekilde kokmasına neden olur. Banyo ve mutfaklarda olduğu gibi ısıtıcı ve su kullanımının yaşandığı alanlarda da sıkça gözlenen rutubeti yok etmek istiyorsanız öncelikli olarak bu alanların sürekli havalandırmasının gerçekleşmesi gerekir.

Rutubet Kokusunu Gidermek İçin Gerkeli Malzemeler

Ortamın sürekli açık ve hava alacak şekilde bırakılması rutubetin ortadan kalması için en önemli adımdır. Bunun dışında rutubetin kaynağının bulunup nem oluşma sebebinin ortadan kaldırılması da rutubeti önlemede en etkin yöntemdir. Rutubeti önleyen boya çeşitlerinin piyasa çıkması rutubetle mücadeleyi kolaytırmıştır. Duvarlarda kolay silenebilen ve nemi önleyen boyalar kullanmak akılcı bir yöntem iken oluşan kokuyu çamaşır suyu ve diğer temizlik malzemelerini de kullanarak ortadan kaldırabilirsiniz. Rutubetli alanları silinerek kuru halde bırakılması oldukça önemlidir. Aynı zamanda nem olan ortamlarda bitki yetiştirmeniz ortamın daha çok rutubetlenmesine neden olacaktır. Öte yandan dolap içlerine  ve ortama asacağınız lavanta keseleri de rutubetin önlenmesinde oldukça etkilidir.

Bir önceki yazımız olan Rutubet Neden Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir